3 באוג׳ 2010

נעים מאוד, אני מארז הצלילה שלך...

בכדי להכניס מצלמה אל מתחת למים צריך מארז(housing) .  תפקיד המארז הוא ברור ופשוט:  להגן על המצלמה שלכם מפני מגע עם המים . בפעם האחרונה שבדקתי החיבור בין מים לציוד צילום לא עושה טוב לציוד...


באופן אישי אני משתמש ב2 סוגי מארזים: מארזים רכים של חברת EWA-MARINE ומארזים קשיחים של חברת IKELITE. גילוי נאות לפני שנתחיל:  היבואן של מארזי EWA MARINE , הנמצא בצמוד לסטודיו שלי, הוא חבר טוב ואיש יקר. אני מפרגן לו ואני הוא זה שהמלצתי לו לייבא את מארזי החברה לארץ, מפני שאני עובד איתם שנים וחושב שהם מעולים. עכשיו אפשר להתחיל?

קיימים אין ספור מותגים וחברות המייצרים מארזי צילום למים. כמעט לכל מצלמה קיים מארז כזה או אחר,  החל במצלמות הקטנות (point& shot) ועד למצלמות מקצועיות , מצלמות וידיאו וכ"ו. היום אתן סקירה כללית על מארזי הצלילה לסוגיהם, איפה מה כמה ולמה ובכל פעם אפרט על מארז צלילה אחר ואכנס לעומקו.

המארזים מתחלקים לכמה קטגוריות עיקריות ע"פ ההבדלים הבאים:
סוג המצלמה, עמידות לעומק , מארזים קשיחים ומארזים רכים.

גם במארזים הרכים וגם בקשיחים (מיד אסביר על ההבדלים)ניתן למצוא כיום מארזים המתאימים כמעט לכל סוג וגודל של מצלמה.לכל אחד מהסוגים יתרונות וחסרונות והנה הם לפניכם:

מארזים רכים- :
 המארזים האילו, כשמם כן הם, עשויים מחומרים רכים. חומרים כגון: גומי,PVC ושאר מיני חומרים ותרכובות . המארזים הרכים נראים ומרגישים כמו שקית נילון מאוד איכותית והסגירה שלהם פשוטה ביותר בעזרת סוגר העשוי מ2 חלקים. את הסוגר מחברים חלק על חלק כשבינהם נמצא החלק הפתוח של המארז וכך נוצרת האטימה.
התפעול של כפתורי המצלמה מתבצע בלחיצות על כפתורי התפעול דרך המארז, בדיוק כפי שאתם רגילים מחוץ למים.אני מקבל פניות מאנשים ששואלים אותי האם באמת "שקית הנילון" הזו תגן על המצלמה ממים ועד כמה המארזים האילו עמידים.... גם אני בתחילת הדרך כשחיפשתי פתרונות להכנסת ציוד הצילום למים שאלתי את עצמי את השאלה הזו.מאוד חששתי מהמארזים הרכים ובאחת הגיחות לאילת הצלחתי לשים את ידי על מארז כזה לניסיון.אחרי צלילה בעומק של כמעט 40 מטר הבנתי שאין שום בעיה ורכשתי לי מארז כזה. אך שימו לב, תמיד, אבל תמיד קיראו היטב את הוראות היצרן ובידקו עד איזה עומק מותר לרדת עם מארז כזה או אחר.לכל סוג יש עומק מכסימלי שונה ואין טעם להתחכם.

יתרונות מארזים רכים:
מחיר - מחיר המארזים הללו זול מאוד יחסית לחבריהם הקשיחים.

פלאש+מצלמה באותו המארז- המארזים האילו (בדגמים מסוימים)מגיעים עם אפשרות להכניס גם את הפלאש שעל המצלמה אל תוך המארז (אם אתה הבעלים של DSLR)בלי שום צורך בחלקים נוספים או תוספות. כך אנחנו יכולים לרדת לצלול עם פלאש ומצלמה במחיר של מארז אחד(בניגוד למארזים הקשיחים).

אותו מארז - מצלמה שונה: בחלק מהמארזים הרכים ניתן להשתמש בכמה סוגי מצלמות.

ניידות- המארזים הרכים תופסים מעט מקום ונוחים מאוד לנסיעות/טיסות/טיולים. משקל המארז שואף ל 0 ,אינו מכביד וקל לאכסון .

חסרונות:

עדין - למרות הכל לא מדובר בפלדה ומארז כזה עלול להתחורר אם לא נשמור עליו היטב. גם באחסון וגם בשימוש יש לזכור לנהוג בו בעדינות, לא להניח על משטח שאינו חלק ולהיזהר מאוד ממגע  עם סלעים או אביזרים חדים ובולטים.

מוגבל באפשרויות- לא ניתן לחבר למארז הרך חלקים נוספים,תאורות, עדשות וכ"ו. מה שיש זה מה שיש ןלכן המארז הזה פחות מתאים למי שרוצה לצלם צילומים מורכבים יותר הדורשים יותר מפלאש על המצלמה.


מארזים קשיחים:
ניחשתם נכון, אילו מארזים העשויים מחומרים קשיחים (:
גם כאן, אין ספור חברות סוגים ומותגים.חלקם מתרכובות פלסטיק שונות, או מתכות.המארזים הללו עמידים  יותר מטבע הדברים ובד"כ מתאימים לסוג מסויים של מצלמה בלבד.המארזים הללו עמידים לעומקים גדולים יותר ועמידים יותר בפני הסביבה.למארזים הללו בהתאם לסוג המצלמה ישנם כפתורים חיצוניים לשליטה על כפתורי התפעול של המצלמה.
המארזים קשיחים הם בד"כ מודולרים. המארז לגוף המצלמה נקנה בנפרד,port(מארז לעדשה) בנפרד, תאורות בנפרד וכ"ו.
מארזים קשיחים נאטמים ע"י גומייה אחת או יותר(O-RING) וע"י סגירה עם קליפסים חזקים.הפלאשים איתם עובדים במארזים אילו הם פלאשים ייעודיים המוגנים ממים. החיבור בין הפלאש לגוף המצלמה מתבצע ע"י כבל סינרון תואם.הפלאשים מחוברים לזרועות גמישות באורכים שונים היושבות בתוך תושבת בגוף המארז.

חסרונות מארזים קשיחים:

מחיר - המחיר כואב, פשוט כואב. מחיר סט שכזה הכולל מארז לגוף מצלמה+מארז לעדשה+2 פלאשים, זרועות פלאשים וכבלים מתאימים - מתחיל באיזור ה15.000 ש"ח ונע צפונה חזק בלי שום גבול.

ניידות: המארזים הקשיחים שוקלים לא מעט ותופסים מקום רב. קחו בחשבון עוד מזוודה משמעותית לסחוב במקרה הטוב.

תפעול: התפעול מעט מסורבל בשל הגודל והפלאשים דורשים כיוון מדויק מחדש בכל צילום כמעט.

יתרונות-

רק ככה אפשר לצלם בצורה מקצועית,נקודה.: עבור צלם המחפש את הדבר האמיתי, סטודיו נייד שיורד איתך למעמקים, אין פתרון אחר. ככה זה כשרוצים יותר מציוד הצילום שלך, במים ומחוץ להם.

עמידות: מארזים קשיחים עמידים מאוד ובעלי כושר סיבולת וספיגה גדולים.לא כל זיז בסלע יחורר אותם ולא כל מברג ששכחנו על השולחן יפנצ'ר אותם.

מודולרי: אמנם עסק יקר אבל ניתן לרכוש מגוון כיסויים לעדשות שונות, להוסיף עוד תאורות,לעבוד עם פלאשים עם רדיו סלייב ועוד.

עד כאן על קצה המזלג לגבי ההבדלים בין המארזים הקשיחים והרכים. מדי פעם אבחר סוג אחר של מארז ואקח אתכם ואותו לסיבוב ניסיון. לכם המחפשים מארזי צלילה ולא חשוב לאיזו מצלמה קבלו המלצה:
ישנו אתר אינטרנט הנקרא DIGIDEEP.COM .

באתר זה תוכלו לחפש ע"פ דגם המצלמה את המארז המתאים לכם ולהיפך. האתר מאוד שימושי ומפורט  ויש בו אחלה כתבות וחדשות מעולם הצילום התת-מימי.


אין תגובות: